ARTYKUŁY

Klatki.
Autor - Katarzyna Gonera.

Przede wszystkim świnka morska nie powinna chodzić po mieszkaniu. Decydując się na zwierzaka mamy obowiązek zapewnić mu klatkę odpowiednio dużą i odpowiednio wyposażoną. Jeśli jesteśmy świadomi braku miejsca w mieszkaniu na minimum 70cm klatkę zdecydujmy się raczej na mniejsze zwierzątko, np. myszkę lub chomika.
Dla jednej świnki minimalny wymiar to klatka o długości 70cm- ale świnki jako zwierzaki "kochające towarzystwo" powinny żyć w grupach, toteż rozwiązanie dwie świneczki (tej samej płci) oraz klatka o długości 100cm wydaje się być idealne. Obecnie na rynku są różne rodzaje klatek od tradycyjnych "drucianych" poprzez przypominające plastikowe pudełka "boxy" typu Diuna. Generalnie, jestem zwolenniczką tradycyjnych "druciaków", szczególnie w przypadku długowłosych świnek- dla których niezbędna jest odpowiednia wentylacja. Z kolei jeśli chodzi o świnki morskie bezwłose "skinny", jak najbardziej polecam "boxy"- gdzie łysole są skutecznie chronione przed wszelkiego rodzaju przeciągami. Niektórzy hodowcy polecają trzymanie świnek w głębokich plastikowych kuwetach- jednak nie zawsze jest to bezpieczne dla "prosiaczków", które potrafią skakać zadziwiająco wysoko, rozwiązanie to nie nadaje się także dla osób posiadających w domu inne zwierzaki jak pies czy kot.
Pamiętajmy też o ustawieniu klatki w pokoju gdzie spędzamy dużo czasu- świneczki są bardzo kontaktowe i szybko będą nawoływać ze swojej klatki o smakołyk , kiedy tylko zobaczą nas na horyzoncie. :>
W każdej klatce musi znaleźć się poidełko miseczka na pokarm oraz według uznania domek lub kryjówka. Dobrze też jeśli w naszej klatce jest paśnik- dzięki czemu nasz milusiński ma dostęp do czystego sianka. Radzę, także postawienie w rogu klatki kuwety, która nie zawsze jest wykorzystywana przez naszych pupili, ale regularne przenoszenie kupek właśnie w to miejsce daje czasem efekty. Kolejnym urozmaiceniem w klatce może być niewysoko zawieszony hamak, na który świnki uwielbiają wskakiwać podczas codziennych szaleństw. Podsumowując, klatek na rynku jest mnóstwo, a jakość i wygląd zależy od naszego gustu i zasobności portfela- pamiętajmy jednak, że czym większa tym lepsza- świniaki uwielbiają biegać i rozrabiać, więc byłyby nieszczęśliwe w zbyt małym pomieszczeniu. Poza tym nasze zwierzaki uwielbiają spacery - ale tylko pod czujnym okiem właściciela . Toteż miejscem gdzie spędzają większość życia jest klatka, która musi być dostatecznie duża i odpowiednio wyposażona .