ARTYKUŁY

Sheltie.
Autor - Monika Spychała.

Charakterystyka świnek morskich rasy sheltie.

Świnki rasy sheltie to przedstawiciele ras długowłosych (LL). Charakteryzują się długą okrywą włosową na powierzchni ciała za wyjątkiem głowy, gdzie włos jest krótki i stopniowo przybiera na długości w okolicach uszu, karku oraz na policzkach. Kierunek wzrostu włosa � od głowy po zad. Profesjonalnie pielęgnowana świnka rasy sheltie powinna mieć lśniącą sierść, która po rozczesaniu układa się na kształt wydłużonego półksiężyca, rozpoczynając i kończąc obrys ciała na bokobrodach. Niektórzy hodowcy, aby uwidocznić pięknie obrośnięte policzki zaczesują włosy z karku wzdłuż linii grzbietu.

Preferowane cechy u świnek morskich tej rasy to:

- krótka, zaokrąglona głowa
- duże, równo osadzone oczy
- opadające, duże uszy
- mocne ramiona
- dobra muskulatura ciała

Wymagane jest by włos był wyczesany, równej długości, lśniący i �mięsisty�.

Łączenie świnek rasy sheltie z innymi rasami.
Sheltie to w mojej opinii �rasa podstawowa�. Nazywam ją tak z uwagi na dużą możliwość krzyżowania z innymi długowłosymi rasami, zarówno o prostym włosie jak i kręconym.

Genotyp tej rasy: LL stst rhmrhm Rx � Fz � snsn.

Co w dosłownym tłumaczeniu oznacza:
LL - rasa długowłosa,
stst - brak korony,
rhmrhm � brak rozet,
Rx � włos gładki (nosiciel genu odpowiedzialnego za strukturę włosa rexów, texeli, merino, alpak)
Fz � opadający włos,
snsn � może być satynowa sheltie

Zalecane krzyżowania z rasą sheltie:
Sheltie Sheltie /długowłose o prostym włosie/

Texel /długowłose o kręconym włosie/

Coronet /długowłose o prostym włosie + korona/
Merino /długowłose o kręconym włosie + korona/
Peruwianka /długowłose o prostym włosie + rozety/


Przedstawione łączenia /oprócz ostatniego/ są zasadniczo przyjęte i stosowane. Natomiast łączenie sheltie z peruwiankami uważam za dopuszczalne, ale poleciłabym je tylko wyraźnych potrzebach � co od dawna stosują przede wszystkim szwedzcy hodowcy.
Dla mnie jako hodowcy peruwianek zależało na przeniesieniu koloru (a szczególnie znaczeń: tan, lux, fox, oter) właśnie z rasy sheltie na peruwianki. W doborze osobników kierowałam się ideą, by wybrane sheltie miały w rodowodzie przodków rasy peruwianki oraz bez udziału ras niosących koronę. Według mnie jest to warunek niezbędny, aby potomstwo z wybranej pary urodziło się bezbłędne tj. bez dodatkowych rozet lub złym kierunku wzrostu włosa.

Genotyp sheltie: LL stst rhmrhm Rx � Fz � snsn

Genotyp peruwianki: LL stst Rhmrhm Rx � Fz � snsn

- są do siebie podobne z tym, że peruwianki posiadają gen Rhmrhm odpowiadający za charakterystyczne dla tej rasy rozety.Foto: Monika Spychała i Natalia Volkova.