Zmień rozmiar tekstu

Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 28 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: pomysł Mrówki
PostNapisane: N, 29 marca 2009, 14:37 

uważam że jest b. ciekawy
czasami zdarza się konieczność zostawienia świniaczków na dłużej ( i nie chodzi o jedzonko ), i nie można prosić kogoś by za nas sprzątał,
W takiej sytuacji z całą pewnością wykorzystam ten pomysł.
każdy ma swoje patenty i je wykorzystuje z różnych powodów...
oznacza to tylko, że te wszystkie, bardzo różne rozwiązania są dobre a sposób , metody , i wykorzystane do tego celu materiały zależą tak naprawde od wyboru hodowcy.
Świnki muszą mieć czysto i sucho - to uważam że należy spełnić...

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 30 marca 2009, 10:13 

Ja trochę eksperymentowałam w tym zakresie i oto fo czego doszłam:

Trociny - starczały mi na krócej i świniaki były całe opylone, co zwłaszcza na czarnych skinny wygląda okropnie. Dodatkowo przyczepiały się do chodniczków i kocyków w klatce i ptem ciężko było to wyprać. Ale wychodzi tanio.

Żwirek drzewny CAT'S BEST eko - plus - taki drobniejszy. Katastrofa! Jest to nadroższe rozwiązanie, ale spróbowałam, bo reklamują go jako jedyny, który można "utylizować" w ubikacji. No cóż, wrzuciłam go trochę do ubikacji "na próbę" (gwie garście?) - zapchałam totalnie kibel! Nic nie pomagało, dopiero hydraulik wybawił mnie z opresji - serdecznie nie polecam. Dodatkowo również się pyli, a moje świniaki biegając po klatce wysypuja go na zewnątrz.

Żwirek drzewny Pet's best UNIVERSAL - to jest rozwiązanie moim zdaniem najlepsze. Starcza na długo, bardzo dobrze chłonie, nie pyli, świniaki nie wyrzucają go z klatki.

Żwirek wysypuję tylko na 2/3 klatki, resztę zajmuje posłanie "dry bed", który jest świetny i moje skinny go kochają - jest cieplutki, a nawet jak go prosiaki posikają, to wszystko przelatuje i nie jest mokry (pod spód wsypuję odrobinę żwirku na takie przypadki). Świniaki uwielbiają się na nim wylegiwać. Mam dodatkowe na zmianę i 1 w tygodniu piorę w pralce.

Od razu zaznaczam - ja mam tylko 3 świniaki, więc mogę się kierować się innymi względami, niż profesjonalni hodowcy (żwirki nie obciążają tak mojej kieszeni, a i dwa chodniczki mogę prać na okrągło :-).

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 31 marca 2009, 08:54 

Jeśli chodzi o podłoże, to narazie testuję tylko trocinki i granulat. Pewnie przyjdzie czas i na test torfu ;-) .

Czy moge prosić o jakiś namiary na fajne posłanie dla Skinków? Mam rękę w gipsie, więc narazie nie wychodzę za często z domu :-/
Mam jedną Skinusię, w najbliższy weekend wreszcie dołączy do niej druga :-D
Czy wystarczy jeden hamaczek (bo mowimy o hamaczkach?), czy każda powinna mieć swój?
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 31 marca 2009, 20:51 

Posłanko może być np. takie:

http://www.futrzakowo.pl/index.php?cat_id=52

lub kocyk polarowy (dobrze się pierze, szybko wysycha.

Tytuł: Re: Ściółka, podściólka -jak zwał -tak zwał...
PostNapisane: N, 25 lipca 2010, 18:50 

Witam, mam kolejne :P pytanie do ekspertów. W spontanicznym porywie kupiłam dziś w markecie Kaufland Filuś Super - granulowane podłoże dla zwierząt. Bez dodatków chemicznych, może być spłukiwane w toalecie, biodegradujący. W opisie na opakowaniu znajdziemy następujące informacje, cytuję fragment: "...Produkt ten doskonale łączy w sobie lekkość i delikatność luźno sypanych trocin oraz braku pyłu i chłonność charakterystyczną dla granulatu. Doskonale nadaje się jako ściółka dla młodych zwierząt. Wykonany jest z naturalnych surowców, bez dodatków chemicznych..."
Jest podobny wyglądem do tego: http://postcarbon.pl/wp-content/uploads/2008/02/pelet.jpg.
Na opakowaniu narysowane są zwierzęta: papuga, kanarek, królik, jakaś myszka, chyba wiewiórka (?) i świnka morska. I teraz moje pytanie jest takie: czy ktoś to stosował? Czy to jest dobry produkt? Za 10l. zapłaciłam coś koło 14zł. Co o tym myślicie? I czy muszę na to sypać jeszcze trociny? Czy świnki nie próbują jeść takiej ściółki?

PostNapisane: Cz, 5 sierpnia 2010, 23:03 

Nazwa hodowli: Cavia deMonica
Ja przerabiałam tylko dwa rodzaje podłoża
Wiórki- dla mnie masakra.Z dużej klatki wysypywały tak ,że miałam je w całym domu.Zarówno na górze jak i na dole.Świnki biegały i hamowały na drugim końcu katki "jadąc" na pupie i kupie wiórków :mrgreen: Ale nie musiałam często sprzatąć.Klatka niespełna 200x80 + nieduże piętro i 4 prosiaki.
Zalety: miło pachniało, świnki lubiły kopać w sianku.
Wady:brudno w całym domu, wszędobylski widok mieszanki wiór+ kupki.Spory koszt na jedno wypełnienie klatki szło ok 5 kg wiórków, które u mnie są dość drogie.

Drugi wariant to na całosci dry bed, pod spodem zbrylający granulat drzewny ( świnki się do niego nie mają jak dostać- nie są w stanie podnieść takiego kawała dry-bedu) Obsługa troszką upierdliwa przez codzienne odkurzanie z kupek, ale warto patrzeć jak sią wylegują.Zawsze miło , cieplutko, czysto i przytulnie.Mały koszt.Pranie 1x na tydz ( mam 2 na podmianę) Granulatu uzupełniam tylko po wyjęciu zasiusianych kulek, więc za dużo nie schodzi.
Ale zaznaczam są tylko 4 świnki...no i ja mam nie za dużo doświadczenia jeszcze :oops:

PostNapisane: Cz, 6 października 2011, 13:44 

Co sądzicie o ściółce z łuski słonecznika ?

PostNapisane: Cz, 6 października 2011, 17:51 
A widziałaś takie coś???
Ja pierwsze słyszę ale moim zdaniem, to nic nie wchłania do tego może bardzo kłuć świnki w poduszeczki łapek i wbijać się w nie i między paluszkami. No i trochę strach przed zadławieniem...
Nieraz wrzucałam trochę niełuskanego słonecznika do granulatu czy ziarna ale nie za często i nie za dużo. Póki co nic się nie stało i nawet młode sobie radziły ale zawsze robiąc to miałam świadomość, że sporo ryzykuję :oops:
Teraz już nie daję im słonecznika.

Szczegóły postu

PostNapisane: Cz, 6 października 2011, 18:31 

Nazwa hodowli: Elido Caviary
Domyślam się że chodzi nie o same łuski a o pellet z łusek... Niestety nie mialem z nim do czynienia, chętnie bym go przetestował ;-)

PostNapisane: Cz, 6 października 2011, 19:39 

Są 2 rodzaje łuski słonecznika - ta czarno biała oraz cała czarna która jest dużo bardziej miękka która jest używana do skarmiania koni oraz jako ściółka. Aktualnie że mam dostęp do łuski słonecznika ponieważ skarmiamy nim konie postanowiłam przetestować go jako ściółkę, jak na razie nie było żadnych problemów, łuska jako ściółka bardzo fajnie pochłania nieprzyjemny zapach i wbrew pozorom wchłania wodę. W stajni namaczamy również łuski słonecznika i zawsze pęcznieją więc muszą wchłaniać wodę :) Jest bardzo tania ponieważ to odpad z produkcji kosztuje koło 2zł do 4zł za worek (koło 10 kg) i świnki raczej jej nie jedzą, przynajmniej moje.

PostNapisane: Cz, 6 października 2011, 19:55 

Nazwa hodowli: HANAVILLE
Ciekawa sprawa, jakbyś mogła to wstaw fotki tej ściólki :-D

PostNapisane: Cz, 6 października 2011, 20:06 
No to sama odpowiedziałaś sobie na zadane wcześniej pytanie :mrgreen: .
Bardzo ciekawa i kusząca propozycja. Warto by rzeczywiście spróbować, bo na razie żadna ściółka nie jest super i każda ma jakieś wady.
Gdyby to się sprawdziło, czy to jest dostępne przez cały rok, czy tylko po zbiorach?

Szczegóły postu

PostNapisane: Cz, 6 października 2011, 20:21 

Łuski są dostępne przez cały rok my np robimy zapasy wiec mamy zawsze koło 300 worków na stanie. Jedyny problem jest w tym ze trudno zdobyć łuskę bo jest bardzo oblegana przez hodowców byków, i np tam gdzie my kupujemy są zapisy na konkretny dzień oraz ilość worków, nie mam pojęcia czy wszędzie jest tak....

Postara się zrobić zdjęcia jakoś na dniach i wrzucę je tutaj :)

Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 28 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2