Zmień rozmiar tekstu

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 7 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dokarmianie
PostNapisane: N, 10 października 2010, 21:43 
Ponieważ każdemu, albo prawie każdemu trafiło się bądź może się trafić, dokarmianie malucha, opiszę wam swoje przeżycia z ostatnich dni.

10 dni temu okazało się że muszę dokarmiać jednego łysego malca, a moje hipoalergiczne mleko dla niemowląt się przeterminowało, kupiłam mleko whiskasa. Po dobie dokarmiania pół godziny po jedzeniu świnka straciła przytomność. wW jednej chwili się wychłodziła i zaczęła bardzo szybko oddychać robiąc "rybkę". Po godzinie grzania, chuchania i masowania świnka wstała i od razu domagała się jedzenia. Prosiak kazał się karmić co 1,5 - 2 godziny. Wyglądało że jest ok. Następnego dnia to samo. Dodatkowo świń się zachłystnął mlekiem. Prosiak stał już na tęczowym moście, a ja szykowałam się na pochówek. Po godzinie prosiak odżył, ale doszło straszne żężenie (zachłystowe zapalenie płuc). ściągnęłam swoją wetkę, która określiła szanse świni na 1%. Dała antybiotyk, zbadała poziom cukru we krwi, zastanawiały nas te omdlenia świni połączone z hiperwentylacją. Prosiak miał "zejścia" przez 4 dni. Codziennie otwierałam nową butelkę mleka, dokarmiałam też drugiego słabeusza, który zemdleń nie miał. Ponieważ świnka ważyła 70 gram nie wchodziło w rachubę zrobienie usg. Zmieniłam mleko i okazało się że to jest to. Świń zwalczył zapalenie płuc, nie ma żadnych zapaści i poowolim przybiera na wadze.

Szczegóły postu

Tytuł: Re: Dokarmianie
PostNapisane: Pn, 11 października 2010, 08:35 

Ja dokarmiam wszelkie maluchy /swinki, kocieta, szczenieta /mlekiem kozim inigdy nie mialam zadnych problemow.

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

PostNapisane: Pn, 11 października 2010, 11:04 

Nazwa hodowli: HANAVILLE
Na jakie mleko zmieniłaś moherek?

PostNapisane: Pn, 11 października 2010, 17:27 

a ja zawsze odchowywałam whiskasem i był ok

PostNapisane: Pn, 11 października 2010, 20:09 

Nazwa hodowli: RL Caviary
Ja miałam 2 takie zwierzaki jak opisujesz spośród odkarmianych. Oba myślałam, że były już na drugim świecie... Co ciekawe - maluchy nawet trochę od mamy podpijały, ale chyba dość mało i je dokarmiałam... Średnio raz na dobę, o tej samej godzinie świniaki "padały", my to nazywaliśmy "szmaceniem się" - ponieważ małe wyglądały jak szmatki... Zupełnie wiotkie, leciały przez palce, oczy wywrócone, pierwszy nawet wpadał w takim okresie w obrzęki płuc, trzeba było przy nim siedzieć i odsysać wydzielinę z płuc, aby się nie zakrztusił. To były jedne z gorszych momentów w hodowli, siedziałam z tymi nieprzytomnymi maluchami i ryczałam nad nimi, kilka razy zastanawiałam się nawet nad uśpieniem.
Moje zaczynały świrować w 7-8dobie, jeden odpuścił po 4-5dniach, drugi po koło 10.
Z naszych rozmów i badań wynikało, że może to być problem z wątrobą, która nie pracowała tak jak powinna. Ale to tylko gdybanie.

Wszystkie młode odkarmiłam na whiskasie - początkowo próbowałam na kozim mleku, lecz u mnie to się nie sprawdzało, kozie mleko jest moim zdaniem za mało kaloryczne - przynajmniej to kupne, co innego jak ktoś ma koze w ogródku :mrgreen:
Aktualnie odkarmiam praktycznie wszystkie młode, które tego potrzebują z bardzo dobrym skutkiem.

Moherku nie jestem więc pewna, czy to mleko było powodem owego zachowania małych, czy bez zmiany też by im nie przeszło tak jak tym moim. Osobiście sądzę, że Twój mały miał to samo co te moje dwa.

PostNapisane: N, 31 października 2010, 15:51 

Ja dziecko Bianki karmiłem mlekiem Beaphara w proszku.

PostNapisane: Cz, 9 lutego 2012, 11:05 

Nazwa hodowli: Cavia deMonica
Polecam najnowszy produkt Labolatorium Marmuto z Belgii.
Opracowali odpowiednik siary mleka świnek morskich bogaty w specyficzne immunoglobuliny.
http://www.maru-vet.com/milk-substitute ... anguage=en

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 7 ]