Zmień rozmiar tekstu

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 12 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: CUKRZYCA !!!
PostNapisane: Pt, 11 stycznia 2013, 17:10 

Nazwa hodowli: DIABELLI-CAVIES
Witajcie.
Jedna ze sprzedanych przeze mnie świnek ma cukrzycę.
Jest to samczyk sheltie TSW po Fibi Hanaville i Gandalf Rainbow.
mam kontakt z właścicielką Dyzia i nagle w ciągu 2-3 h zaczął "zasypiać".
Szybka reakcja i odpowiednie badanie uratowało mu życie. Wiele przeprowadzono badań: pełna morfologia, cukier, usg, badanie moczu i inne. Swierdzono cukrzycę.
Cukier u świnki do 140-150 powinien być a prośmiał nieco ponad 400 !!! Zgłupiałam i właścicielka taż wraz z weteranyrzami gdyż pierwszy raz się spotkali z takim objawem i atakiem cukrzycy o 8 mieś. świnki !!! :(?
Chciałam się tu też zapytać was co na ten temat wiecie, jak dieta itp itd, czy potraficzie mi jakoś pomóc?
Proś musi codziennie dostawać insulinę i mieć mierzony cukier.
A jeszcze jedna sprawa do właścicieli świnek lub hodowców od których FIBI i GANDALF pochodzą, czy mieliście w ich linii jakieś przypadki cukrzycy lub nagłego zgonu z niewiadomych przyczyn?
Rodzeństwo Dyzia jest zdrowe.
Proszę POMÓŻCIE !!! :cry:

Pozdrawiam
Iwona P

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

Tytuł: Re: CUKRZYCA !!!
PostNapisane: Pt, 11 stycznia 2013, 18:24 

Czy to na pewno cukrzyca, która musi być leczona insuliną?? Większośc swinek ma cukrzycę "pokarmową", w której poziom cukru reguluje się dietą. Mam nadzieję, że weterynarz nie zaszkodzi podawaniem insuliny, bo nie znam przypadku świnki, której podaje się insulinę. Sama mam świnkę z cukrzycą i po prostu stosujemy dietę opartą na produktach o niskim poziomie glikemicznym (bez granulatową)

PostNapisane: Pt, 11 stycznia 2013, 19:47 

Świnka miała ponad 2 x wyższy poziom cukru, we krwi i moczu.
nerki, wątroba, trzustka i inne wporządku.
Myślę, że weterynarze z Ogonka wiedzą co robią... :roll:

PostNapisane: Pt, 11 stycznia 2013, 22:44 

Nazwa hodowli: HANAVILLE
Musiałabym przeanalizować całą linie Fibi i dzieci Gandalfa - postaram się to zrobić w poniedziałek.

PostNapisane: So, 12 stycznia 2013, 09:36 

nie jestem weterynarzem, swoje swinki leczę w Medicavecie, więc nie znam lekarzy z Ogonka dobrze. Moim zdaniem najpierw powinno się zastosować dietę niskocukrową, sprawdzić czy poziom wraca do normy... jeśli mimo diety poziom jest wysoki, wtedy wkracza się z insuliną - ale jak pisałam przypadku takiego nie znam.

ja karmię swoje świnki, dieta dostosowana do tej z cukrzycą:
cytat z forum Caviarnia:

"czy kontrolujesz poziom cukru u świnki z cukrzyca? badasz jej krew glukometrem? ja swojemu cykrzykowi nie podaję żadnej kupowanej w sklepie karmy, po każdej miała podwyższony poziom cukru. Do tego w tych kramach jest wiele składników nie wskazanych dla świnek z cukrzycą - ziarna, kukurydza, marchew buraczki. Ponizej podaję mój przepis na dietę dla świnki cukrzycowej - można jąstosować u innych świnek - ogólnie to chyba zdrowa odmiana diety.

W tej chwili jesteśmy na diecie bezgranulatowej, siano (najróżniejsze odmiany, bardzo porzadane jest sianko tymotkowe), ziólkach , głównie przeze mnie suszonych w lecie, ale kupowałam im też Jr-farmu produkty (suszki nie granulaty) dla koszatniczek bo te zwierzaki wymagają diety niskocukrowej oraz produkty o niskim indeksie glikemicznym, nawet poniżej 15 - te daję najczęściej, a raz w tygodniu lub w niewielkich ilościach podaję warzywa o indeksie glikemicznym poniżej 55.
<15 podaję codziennie, to trawa, gałazki z liśmi, świeże zioła, brukselka, cukinia, cykoria (biała i czerwona, radicchio), endywia, fasolka szparagowa, kalafior, kapusta (różne rodzaje), kiełki, koper/natka ogórek papryka, rzodkiew, sałata (roszpunka, rzymska, ), seler naciowy, papryka, szpinak, szczaw, brokuły, rzodkiewki (liście), owies zielony z doniczki, trawa, koper włoski, jarmuż itp.
<55 Nie codziennie: marchewka, buraki czerwone w tym liście, pomidory, seler i pietruszka korzeń.
Owoców praktycznie nie podaję, czasem jabłuszko, ale to tylko jako smakołyk.

Warto zaopatrzyć się w glukometr. i zacząć dietę prośka od siana i suszonych ziół i stopniowo wprowadzać warzywa z listy powyżej - sprawdzając jak reaguje poziom cukru na nie.

Niestety przy takiej diecie trzeba też pilnować stosunku wapnia do fosforu w diecie, szczególnie gdy świnka je duzo suszek. Ja średnio daję swinkom ok 100g-150g warzyw/dziennie na 1 kg masy ciała.

Jesli mimo zastosowania diety poziom cukru będzie nadal wysoki, tzn że świnka cierpli na cukrzycę typu I i wymaga podawania insuliny, ale na szczęście świnki z reguły mają cukrzycę typu II, w której poziom cukru koryguje się dietą. Świnki z cukrzycą typu I jeszcze nie spotkałam.

U świnek młodych z cukrzycą trzeba np. co pół roku monitorować stan ogólny organizmu i stan nerek, wykonując badanie krwi i moczu - mocz można nawet co 3 miesiące (jesli w moczu jest cukier to swinka może mieć uszkodzone nerki). Nie zaszkodzi także USG jamy brzusznej. po 4 roku te badania wykonywane powinny być częściej."

odpowiednie wątki o cukrzycy: http://www.swinkimorskie.eu/forum/viewt ... ca#p379853 i http://www.swinkimorskie.eu/forum/viewt ... ca#p182221 mam nadzieję, że to coś pomoze.

PostNapisane: N, 13 stycznia 2013, 19:58 

Poproś o poradę panią Grażynę Kamińską, mamę LunCavi, ona wie bardzo dużo o nie typowych chorobach u świnek morskich, pozdrawiam Lucyna.

PostNapisane: N, 13 stycznia 2013, 21:22 

W stanie w jakim proś był należało podać insulinę.
Cukier ma badany 3-4 razy dziennie gdyż bardzo skacze pomimo diety - od 150 - 220. Jak się ustabilizuje to 1 raz dziennie wystarczy.
Insulinę polecono podawać powyżej 250... ponieważ może nerki uszkodzić.
Lekarze z multivetu też potwierdzili diagnozę i leczenie.

Haniu, będę wdzięczna za pomoc.

Szkoda mi poprosu prosiaczka i jego uszu... :( są całe w strupach.

Myślę, że jak wszystko się opanuje to będzie dobrze.

PostNapisane: N, 13 stycznia 2013, 21:28 

Dzięki Lucyna na informację.
Pozdrawiam

PostNapisane: Pn, 14 stycznia 2013, 10:51 

Nazwa hodowli: HANAVILLE
Fibi jest córką Igora - przeanalizowałam jego dzieci (których miał bardzo dużo) i nagłą niewyjaśnioną śmiercią umarła u mnie Chantal, miała powyżej roku, wieczorem normalnie jadła a rano znalazłam ją martwą - żadnych objawów jakiejkolwiek choroby, tak że mogło to być wszystko.
Analizując reszte Dzieci Igora nic podejrzanego nie znalazłam i wnuki też ok.

Teraz Gandalf - jego dzieci ok, ale zauważyłam, że z połączenia Gandalfa i wnuczki Igora urodziły się dzieci, które po kolei umierały w przeciągu 2 tygodni. Reszta dzieci i wnuków ok.

Tak że analizując żadnych konkretów nie ma.

PostNapisane: Pn, 14 stycznia 2013, 22:57 

Nazwa hodowli: Aperea
U moich świnek po Gandalfie również wszytko w porządku.

PostNapisane: Wt, 15 stycznia 2013, 21:41 

Ok. To dziękujęwam za informację.
ponieważ Fibi ze mną już nie mieszka ale generalnie teraz zastanawiając się w stecz to miała obiawy cukrzycy, choć widocznie nie miały aż tak dużego wpływu na jej organizm. Zawsze była drobniejsza a po porodzie bardzo chudła i ciężko jej było nabrać masę. Zawsze była najmniejsza w stadzie.
Druga sprawa, dzieci po niej nie były "dorodne". Z 1-go miotu przeżyły 2 i to jedne z drobniejszych a te duże nie... a i drógi poród nie zakończyłsię najlepiej jeden nie dał rady a jednego ja musiałam karmić...
Może nie ma to nic wspólnego z tym zajściem ale i też nie mogę wykluczyć.
No dobrze.
Dyzio ma utrzymywany cukier na poziome górnej granicy normy ale "ożył" i nieżle się czuje.
Będę informować na bierząco.
Pozdrawiam.

PostNapisane: So, 16 lutego 2013, 18:40 

Mój tata ma cukrzycę. "Lubi" jeść, a w zasadzie mama go karmi takimi bobkami z błonnika z owsa. Wyglądają jak kocie kupki. Czytałam artykuł o historii owsa i jego właściwościach. Ktoś tu pisał o tym że jej prosiaczek ma cukrzycę, więc była by to chyba dobra dieta dla niego. Wypróbowałam na mojej Szynszyli i mogę karmić teraz tatę i ją razem. Szynszyla - to imię mojego prosiaczka. Chciałam szynszylkę tylko tato jak poszedł do sklepu to się pomylił i kupił prosiaczka, to niech teraz jedzą to samo.

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 12 ]