Zmień rozmiar tekstu

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 28 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ściółka, podściólka -jak zwał -tak zwał...
PostNapisane: N, 20 lipca 2008, 02:24 
Ktoś niedawno pytał - co stosować...Chyba ostatnio Bogdan. Kiedyś - ja...
Obiecałam kilku Kolegom z Forum powiedzieć, po przeprowadzonym na moim chliwku pełnego testu.
Każdy, komu sie sprawdzi, proszony jest o wpłacenie, przy okazji składki -2 zeta na konto Klubu /Mariusz, widzisz jak sie uczę od Ciebie :lol: :lol: :lol: marketingu? :!
Po pierwsze: ważne dla właścicieli długowłosych świneczek i tych Osób, które mają więcej niz jedną czy trzy Kwiki w jednej klatce. No i nie muszą mieć muzeum w pokoju, gdzie świnki, no i sprawa dyskusyjna z białymi. Ale i tak przed Wystawą, Pokazem Biełuszki / nie żadne Białaczki -Moherek!!!-nie mów tak o NIEJ!/ , każdy pierze zwierzątka...
Kupujemy worek torfu kwaśnego/taki do roślinek, do ogródka- zwykle wory nie mniej niż 80 litrów w sklepach/. Coraz droższe, ale poniżej dychy - póki co.
Musi być ciut wilgotny. Jak suchy- dolewamy trochę wody i czekamy... Ma sie nie lepić do dłoni, po ściśnięciu garstki, ale nie pylić...
Możemy po całej klatce, albo po rogach- gdzie siusiają najwięcej...spoko - lepiej więcej - warto. Na to - dla estetyki /chyba/ ciutek trocinek. Potem - siano. I tak je dajemy do jedzenia a potem - tylko dodajemy - do następnego sprzątania...
- Kochani - mam krótkowłose, łyse i kundle-genowe... Nie wyobrażam sobie znów tylko trotków... Przede wszystkim - nie ma zapachu amoniaku, który dla mnie jest nie do zniesienia - a co dopiero dla Świństw,.które ciągle tam bytują..... Mimo lata, upałów, muszek z lasu /tak mieszkamy/-
posprzątałam, bo ja nie wytrzymałam... było sucho mimo zielska non stop, arbuzów, kukurydzy całych roślin... Nie wiem, jak to w przypadku regałów. Być może szyba przednia popyli na brąz a nie na szaro...Dodam tylko, że torf jest prawie jałowy. To, co potem z klatek wyrzucamy, jest najcenniejszym nawozem dla działkowiczów, balkonowych roślinek itp. Nie namawiam, ale nie mogę się nie podzielić moim pomysłem i doświadczeniem... Ściółka Mrówki sprawdziła się, moim zdaniem, na 100%. Można na jednej klatce, boxie spróbować... Jak ktoś ma 2 świnki, to może co 3 dni sprzątać... Ale ja, nawet wtedy bym torf stosowała. Nawet maluchy się rodziły w tej ściółce... Mama wtedy trochę kopie. łyse nieco brudne, ale suchutkie... - Warto spróbować. Proszę bardzo o komentarze - na Forum, nie na priva. To szczególnie fajne jest, jak ma się kilka świnek w jednej klatce, nie ważne - jak dużej. Wystarczy - ściółka Mrówki - plus albo minus. Jeśli ktoś zdecyduje się spróbować, proszę pamiętać- torf kwaśny! / potem pod ig laki, rododendrony/wkopać - nie obsypać ;-) Piszcie o swoich spostrzeżeniach, doswiadczeniach i nie sprawdzonych nawet pomysłach.../ ;-)

Szczegóły postu

Tytuł: Re: Ściółka, podściólka -jak zwał -tak zwał...
PostNapisane: N, 20 lipca 2008, 07:45 

Mrówka napisał(a):
Każdy, komu sie sprawdzi, proszony jest o wpłacenie, przy okazji składki -2 zeta na konto Klubu /Mariusz, widzisz jak sie uczę od Ciebie marketingu?

Zaraz idę sprawdzać, a po tygodniu 2 zł na konto, a jak! :mrgreen:

Ogółem, test został przeprowadzony, więc wynik u wszystkich będzie taki sam. Może nie jestem jakimś super hodowcą, ale staram się unikać dużych kosztów - oszczędzam. /może nie widać/. Moje świnki są w tej chwili na granulacie PINIO 35l, koszt około 30złotych w cenie hurtowej /mogę załatwić :-P/. Wcześniej świnki były na granulacie od Karoliny. Jeszcze wcześniej jak miałem 2 świnki (Hita i Mefista) używałem TOP SMELLA, tej waty, co w marcu mogliście podziwiać na wystawia klubowej w Blue City.

Ogólnie starams się jak najtaniej. Teraz sobie liczę p. Basiu, ale wychodzi mi to samo... Zobaczymy jak z obsługą - worek tofu kwaśnego (około 10 zł) [trzeba by było poszukać hurtowni ogrodniczych, na allegro już widzę 7zł] x 3 = 30 zł
30 zł to koszt granulatu 35l, tofu 30l, - mi granulat wystarcza 35l, na 4 x 120,
czym mniej sypiemy tym ciężej się potem do odlepia /szpachelki itp/. A w końcu nie dam 3,4 miarek i będą zadowolony, mam jednak dużo pięknych długowłosych świnek które jednak... - żałować im nie można nawet w transporterkach

No nic jadę do ogrodniczego,
Dzięki Mrówko!

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

Tytuł:
PostNapisane: N, 20 lipca 2008, 10:01 
Ja nie oszczędzam na jedzonku, klatkach. Reszta, to ma być tak, żebym nie musiała co 4 dni sprzątać, bo po prostu nie mam siły.. Grunulatów poza pigwą /którą kazano kiedyś na pokaz zabrać/ nie używałam... Pigwa była okropna przy czyszczeniu... Od pyłu, myślałam że się uduszę... Mo0że, gdyby przesikały kompletnie, to by było inaczej, ale nie wyobrażam sobie, żeby miały aż tak mokro... A ze sprzątaniem nie przesadzam. Poza tym dużo siana i trawy daję.. Granulat nie jest miły dla skinny. jak tą pidwę miałam, to one nawet się nie kładły, tylko tak spały na stojąco prawie. Dopiero jak sianka była już grubsza warstwa, to jako-tako było. Poza tym torf zobojętnia zapach moczu i wciąga wilgoć. Ja do testu nie sprzątałam 10-dni i gdyby nie lęk o higienę, mogłoby jeszcze zostać... Z trocinami chyba bym umarła przez tyle czasu a świnki na prawdę zrobiły się "morskie" :mrgreen:

Szczegóły postu

Tytuł:
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 17:26 

Nazwa hodowli: LOST IN LOVE
Pani Mrówko, muszę przyznać, że mnie ten pomysł zaciekawił - aż muszę sprubować :)

Tytuł:
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 18:21 

Nie polecam przy świnkach długowłosych i tym bardziej jasnych.
Nawet przy dużej ilośći ściółki położonej na torf świnki (w przypadku moich) grzebały w torfie.

Według mnie młody węgiel brunatny nie jest odpowiednią ściółką dla gryzoni. Lepiej sprawdza się (to też moje zdanie) odpowiedni żwirek dla gryzoni.
Nawet przy dużej ilości (posiadam ponad 50 świnek) to nie duża inwestycja, a bez problemu tydzień nie trzeba sprzątać. :)

Stosuję: granulat PINIO 35L

Tytuł:
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 18:53 

Granulat? zbrylający? wydawało mi się, że tego dla gryzoni nie wolno, i kupywałam pigwę drzewną - PINIO ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 19:18 

U mnie torf sprawdzil sie bardzo dobrze. Daje na torf troche trocin i siano

Tytuł:
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 19:51 

Nie zbrylający!

Zwyczajny dla gryzoni żwirek drzewny
Obrazek
źródło zdjęcia: Internet

Tytuł:
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 19:54 
Ja tez zawsze na torf /ktory jest glownie po rogach i troszeczke po calosci/ sypie calkiem sporo grybszych trocin i siano daje do klatki - nie w pasniku. Moje swinie grzebia tylko, jak nic nie maja sianka iabo czegos innego do jedzenia. No, a ze to sie praktycznie nie zdarza - nie mam tego problemu ;-) :-) . Byly pytania o rodzaje podsciolek - podalam swoj patent i tyle...
Ja raz tylko, na pokaz kupilam ten zwirek a reszte zuzylam potem do klatki... Efekt byl taki, ze lysole spaly na stojaco. Nawet, jak dalam szmatko- kocyki, to zaraz to w zwirek wkopaly i znow nie byly zadowolone :-? . Kazdy stosuje to, do czego sie najbardziej przekona.
K woli informacji, torf nie jest mlodym weglem drzewnym ;-) .

Szczegóły postu

Tytuł: w sprawie ściółki
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 20:25 

nie mam jeszcze dużych doświadczeń, ale napiszę co u mnie...
nie mam za wielu też na razie świnek 10 sztuk to liczba raczej skromna...
ale stosuję tylko troty, przyznaje mam sporo roboty z wymianą robię to co dwa dni w ekstremalnych wypadkach co 3 dni ( np konieczność wyjazdu, lub świąt itp), ale przy tym b.duża ilość siana, i uważam to za dobre rozwiązanie.
1. Uwielbiam zapach świerzych trocin i siana
2. Przy częstym sprzątaniu prosiaki idealnie czyściutkie,( nie piorę świnek), moje co prawda to króciaki, no ale każdy ma swoje i robi co lepsze dla nich
3. Częste usuwanie produktów ubocznych hodowli uważam za bardziej właściwe i służące bardziej zdrowiu zwierzaków
4. Bardzo ważna zawsze sprawa wietrzenia niezależnie od pory roku, z uważaniem na przeciągi
5. Ostatni mój argument to zwykła dostępność, mam stolarnie pod nosem i nie ponoszę kosztów związanych z zakupem odpowiedniej ściółki. Od czasu do czasu koleżeńskie piwo lub jakaś przysługa wzajemności czy pomocy.
6. W moim chlewiku jest czyściutko, pachnie cudownie świerzymi trocinami i sianem, jest wietrzone, a w sprzyjajacych warunkach świniaki wyganiam na pole, ot i cała moja zabawa
Miałem jak na razie tylko 3 mioty, wiec doświadczenia b. skromne, ale dzięki Bogu, wszystkie świniaczki są zdrowe, szczęśliwie urodziły, nie było żadnych martwo urodzonych, ani żadnych w ogóle problemów. Mam daleką drogę do weta więc uznaję zasadę działania przed niż w czasie problemów.
Przeładowany chlewik nie sprzyja i nie pomaga, wręcz narzuca wiecej wysiłku i może być przyczyną niektórych problemów. To są moje skromne spostrzeżenia.

Tytuł:
PostNapisane: So, 28 marca 2009, 20:27 
Administrator

Nazwa hodowli: VERSACHE
Szczerze mówiąc, to ja bardzo chętnie przetestuje taką możliwość ;-) z tym torfem. Jak wiadomo torf wchłania wilgoć więc powinno przynajmniej siuśki wciągać :-) Myślę, że pomysł warty zachodu i wypróbowani, tym bardziej, że Pani Małgosia i Basia już ten sposób wypróbowały :-)

Tytuł:
PostNapisane: N, 29 marca 2009, 00:23 
Nie ma o czym gadac :-) :!: Jak komus pasuje - to na zdrowie i sie ciesze, ze moglam pomoc ! Mi sie sprawdza, to sie dziele pomyslem - i tylko tyle. Kazdy sobie wybiera, co jemu i jego swinkom najbardziej pasuje :-)!

Szczegóły postu

Tytuł:
PostNapisane: N, 29 marca 2009, 11:34 

Z Gangu Mariusza napisał(a):
Nie zbrylający!

Zwyczajny dla gryzoni żwirek drzewny
Obrazek
źródło zdjęcia: Internet

Hehe, no czyli pigwa drzewna xD

Tytuł:
PostNapisane: N, 29 marca 2009, 12:01 

no niezupełnie, szkoda, że nie mam już fotek ze starego forum...pigwa różni sie i to bardzo od brykietów drzewnych. Pigwa jest gliniasta po namoczeniu i pyli. Brykiety sprawdzają się o wiele lepiej. U mnie.

Tytuł:
PostNapisane: N, 29 marca 2009, 12:20 

Niom, właśnie troche pyli :P a ten granulat to on może ściera pazurki? bo kiedyś o tym słyszałam :?:

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 28 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona