Zmień rozmiar tekstu

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 9 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Menu MinusG
PostNapisane: Pn, 4 kwietnia 2011, 19:18 

Prosiłabym, byście spojrzeli fachowym okiem na karmę: http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/pokarm_dla_gryzoni/swinka_morska/pokarm_gryzonie/198478, co o niej myślicie?

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

Tytuł: Re: Menu MinusG
PostNapisane: Pn, 4 kwietnia 2011, 19:32 

Nazwa hodowli: Elido Caviary
Brak szczegółowego składu produktu. Po pierwsze; po drugie produkt składający sie głównie z lucerny nie jest dobrą karmą dla dorosłych świnek morskich, powinny to być np. trawy (jak np. tymotka łąkowa) - lucerna może powodować przebiałkowanie i problemy z nerkami z powodu zbyt wysokiej zawartości wapnia.

ps. cena mnie zabiła :-D

PostNapisane: Pn, 4 kwietnia 2011, 20:31 

Hm... o co chodzi z tą ceną? Za 3 kg tej MinusG płacimy tyle, co mniej więcej, za 2,5kg Versele-Laga (podobny pułap cenowy).

Karma jest chętnie jedzona przez moje świnki, analizę ma w porządku. Słyszałam, że w jakimś zagranicznym rankingu jest wysoko (podpytam znajomą o szczegóły).

Co do dorosłych świnek i lucerny - przecież nie podajemy samej suchej karmy. Jak wyjedzą, to kupię im mieszankę z JR Farm ;-). Zwykle podaje moim panom na zmianę granulat z mieszanką. Np. kilka mies. jedzą granulat, potem kilka - mieszankę.

Tylko choinka, mam świnkę z kamicą, ale na jednym forum uspokajali mnie, że to jest przetworzona lucerna.

No :-), w każdym bądź razie, nie posiada zbóż w składzie, pięknie pachnie, ma dużo błonnika i jest chętnie jedzona.

PostNapisane: Pn, 4 kwietnia 2011, 20:47 

Nazwa hodowli: Cotton Castle
Jeśli ktoś kupuje po 2,5kg :P Mi, kupując na raz 20kg, wychodzi trochę ponad 5zł za kilogram versela a nie wszyscy dają versela to wtedy cena zabija podwójnie :P

PostNapisane: Pn, 4 kwietnia 2011, 21:07 

Fakt, no, ale ja mam tylko 2 prosiaczki ;-). Z punktu widzenia hodowli, to nie jest korzystna cena. Pozdrawiam :-)

PostNapisane: Pn, 4 kwietnia 2011, 21:27 

Nazwa hodowli: Elido Caviary
dokladnie, za 20kg versele place chyba 86zl z transportem pod dom ;-P

A skladu nie widze, wiec nie ocenie :-)

Przetworzona lucerna? Cóż to znaczy? Bo ja pierwsze slysze, chyba że chodzi o to że przetwarzanie polega na granulowaniu... no to fakt, przetworzona :-D

ps. znalazłem sobie orientacyjny skład. Wnioskuję zniego że karma ta jest stworzona do karmienia nią bez dodawania sianka świnkom, ma dość mało białka (akurat tyle ile potrzeba) i dużo włókna (tj białko), ale jeśli damy śwince oprocz karmy siano to troszke nam sie to "rozjedzie" - możemy mieć zbyt mało białka (sianko nie jest w nie bogate) i zbyt dużo włókna (jak można się domyślić siano ma go aż nadto ;-) )

Generalnie ja wychodzę z zasady, że podając karmę przemysłową (czyli ze sklepu) pełni ona rolę paszy treściwej. Pasza treściwa powinna być podawana razem z paszami objętościowymi - czyli wlaśnie sianem (bądź tez trawą). Skutek jest taki że dawka pokarmowa jako tako się nam bilansuje sama. Pasza treściwa - dużo białka mało włókna, siano - na odwrot. Przy okazji dochodzą kwestie ekonomiczne. Pasze treściwe są paszami drogimi, pasze objętosciowe tanimi. Dzięki temu wypośrodkowujemy cenę żywienia.

I podążając za tym tokiem rozumowania jeśli ktoś tworzy paszę pełnoporcjową, czyli taką ktora zawiera wszystko w dobrych proporcjach, pasza ta powinna mieć wypośrodkowaną cene - pomiędzy paszą przemysłowa (treściwą) a objętosciową (sianem). A tutaj niespodzianka - pasza którą nam przedstawiasz jest droższa od tej która powinna być najdroższą :-D

To by było na tyle zootechnicznego bełkotu :-P
Mam nadzieje ze wyrażam sie jasno xD

PostNapisane: Wt, 5 kwietnia 2011, 06:00 

Rozumiem, rozumiem. Ja piszę z punktu posiadania dwóch rozrabiaków ;-). Wahałam się między MinusG a JR Farm Grainless, następnym razem wezmę JR Farm Classic (wg mojej zasady, raz granulat, raz mieszanka), a potem Grainless. Dziękuję za opinie :-)

PostNapisane: Wt, 5 kwietnia 2011, 14:38 

Nazwa hodowli: RL Caviary
karmiłam jr farmem, nie powala... dla mnie najlepsza i tak pozostanie vl... ze względu na mega duży zastrzyk witaminy c.

PostNapisane: Pt, 15 kwietnia 2011, 08:06 

Ja się tylko chciałam pochwalić, że świniaczek mi zdrowieje!
Wspomniałam tutaj o śwince z kamicą. Po ostatnim badaniu okazuje się, że kryształów jest już bardzo mało i zostawiamy go póki co już bez leków, powinien sobie poradzić. A kolejne badanie pod koniec maja.
:lol2:

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 9 ]