Zmień rozmiar tekstu

Napisz wątekOdpowiedz Strona 4 z 4   [ Posty: 52 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Co świnka jeść powinna, a czego nie powinna
PostNapisane: So, 24 lipca 2010, 18:58 

a czy ktoś z Was wie coś na teat dawania aronii? Odkryłam w okolicy plantację, dla ludzi to dobre źródło witaminy C, a jak ze świnkami????

I jeszcze mam pytanie odnośnie kukurydzy, wiem, że dajecie liście. Teraz w sezonie są świeże i chętnie jedzone, a czy ktoś próbował je suszyć i dawać zimą? Mam dostęp do 5 hektarów pola kukurydzy i nie wiem z jaką intensywnoścją je "obgryzać" z liści :rece:

Szczegóły postu Ostrzeż użytkownika

PostNapisane: So, 24 lipca 2010, 20:31 
No to masz szczęśliwe świnki :-D :!:
Tyyyle kukurydzy :lol2:
Spróbuj z tą aronią. Jak zjedzą /w co wątpię/, to możesz trochę dawać - jak nie - będziesz miała odpowiedź.W każdym razie prosiaczek ode mnie nie był nigdy tym poczęstowany. Nowe owocki warto kilkakrotnie proponować w ilościach śladowych.Często za którymś razem załapią! Tym sposobem moje golasy prawie wszystkie zaczęły jeść grapefruity /słodsze/, pomarańcze i banany!To bardzo przydatny produkt w zimie. Szczególnie, jak wiesz, że coś jest wartościowe i szkoda, żeby tego nie było w świńskim jadłospisie. W każdym razie próbowałam dawać czarne jagody ale nie chciały! Wczesną wiosną za to żarły jak głupie młode pędy jagód, tylko nie za często dostawały... :oops:
Sama zastanawiałam się nad suszeniem liści kukurydzy ale odpuściłam. Nie mam pola, nie mam też gdzie przechowywać. Dla tylu świnek, to kropla w morzu i tylko kłopot...
Poza tym trzeba się pogodzić z tym, ze są produkty sezonowe. Jak mam QQ, to walę ile wlezie - liście, kaczany i nawet młode łodygi kroję na cztery i na kawałeczki i jak nie mają już liści ani kolb, to też nie gardzą :haha:
Potem będzie dużo innych, świeżych jarzyn i owoców.
Rozejrzyj się badawczo, chodząc z psem i na zdjęcia, czy nie ma gdzieś pola z pietruchą!
Jak będą obcinać, to lepiej zasadzić się z worem na tą nać /czy mać - jakoś tak to się nazywa :lol: /.To samo względem marchewy - jej naci ;-)
Żeby świnki napakować naturalnymi witaminami przed zimą, bo to dla świnek równie wredny okres, jak te ch...ne upały!
Takie nowe owoce, dobrze jest proponować, jak świnki są trochę głodne :haha:
Latem raczej nie tkną grapefruita. Pietruchy korzenia też nie - za to zimą - sama zobaczysz! - Powodzenia :-D

Szczegóły postu

PostNapisane: N, 25 lipca 2010, 11:01 

Na aronię to jeszcze trochę czasu mam - na razie jeszcze w większości niedojrzała jest. Natknęłam się na plantację włócząc się po polach to przyszło mi do głowy że może by to jadły.

Pola z marchewką i pietruszką są, a jakże :diabeł: już się na nie czaję. Poza tym świetnym źródłem naci marchwiowej są panie na targu. Ludzie nigdy tej zieleniny nie biorą, więc idzie do wywalenia. Mam takie trzy zaprzyjaźnione, które mi zatrzymują zielone :)

PostNapisane: Pt, 19 listopada 2010, 19:04 

Nazwa hodowli: Affascinante Cavia
Ostatnio w hurtowni widziałem skrzyp polny suszony dla gyzoni. Mogą to jeść chrumki?? Skrzyp jest ponoć dobry na sierściuchę??

PostNapisane: Pt, 19 listopada 2010, 23:35 
Autorytatywnie, to Ci nie odpowiem :oops: . Nie drążyłam za mocno tego tematu. Ja unikałam skrzypu, bo czytałam gdzieś, kiedyś, że ma baaardzo dużo szczawianów. Nie pamiętam skąd to wiem, więc nie jestem zbyt wiarygodna. Kolega, który miał krótko świnki, zbierał dla swoich skrzyp /jak miał okazję/ i miał padnięcia i jakieś choroby u swoich świnek, do końca nie zdiagnozowane...
Ja uważam, że w niektórych siankach i tak jest /trafia się/nieco suszonego.
Myślę, że jak kilka razy w roku dasz troszkę, to wiadomo - trupem raczej nie padną następnego dnia. Ja jednak nawet nie patrzę w tą stronę i jak zbieram trawę i ziółka całe lato, co dzień lub 2 cały worek, staram się odrzucać skrzyp i
póki co, świnki mi nie chorują i nie umierają /odpukać w nie malowane :-> .
Poczekaj, co powiedzą inne osoby. Może mają jakieś dane, które potrafią poprzeć jakimś konkretnym źródłem danych, wtedy jest to jakieś poważniejsza, bardziej wiarygodna opinia :oops:

Szczegóły postu

PostNapisane: So, 20 listopada 2010, 10:04 

Nazwa hodowli: Cavia deMonica
Jest kilka ( w Polsce rośnie ok 10 bodajrze) garunków skrzypu :mrgreen:
Raczej nie podajemy go świnkom , chyba że jesteśmy na 100 % pewni iż potrafimy te odmiany rozróżniać.Ten z hurtowni powinien być ok. Wśród nich jest bardzo niebezpieczny zawierający trujące alkaloidy skrzyp błotny. ( zwykły polny, leśny- im nie szkodzi ) Skrzyp bagienny i błotny rośnie często na mokrych łąkach w okolicy strumyczków, rzeczek itd. Moje świnie jedzą sporadycznie ,ale tylko świeży zebrany przeze mnie.
Działanie skrzypu jest moczopędne, wzmacniające włosy i paznokcie.Ale też jego właściwości powodują utratę vit z grup B1.Ze wzgledu na wysoką zawartość krzemionki jest twardy i niektóre świnki go nie lubią.
Nie mogę teraz odszukać fotek pokazujących wyrażne różnice miedzy nimi.Może pózniej znajdę i wkleję

PostNapisane: So, 20 listopada 2010, 12:13 

Nazwa hodowli: Affascinante Cavia
Dzięki Wam za odp. :-D Dziś w hurt. nie było go jak będzie poczytam ale z tego co kojarzę to był polny. A co podać na to żeby świnki miały piękne wlosy i szybciej im odrastały - wiem wiem potrzeba czasu ale może są jakieś zioła czy karma na wzmocnienie włosa :?:

Napisz wątekOdpowiedz Strona 4 z 4   [ Posty: 52 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4